برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » پزشکی و سلامت » تغذیه و سلامت » اصلی ترین دلایل لاغر نشدن شما اینجاست

اصلی ترین دلایل لاغر نشدن شما اینجاست

اصلی ترین دلایل لاغر نشدن شما اینجاست

وزن کم کردن و لاغری پروسه طولانی است و نیاز به پشت کار و تلاش واقعی دارد. پس اگر واقعا تصمیم گرفته اید وزن کم کنید. از همین شروع کار اصولی آغاز کنید. در این مطلب ابتدا شما را با اصلی ترین موانع روبرویتان برای وزن کم کردن آشنا می کنیم. شما با کنار گذاشتن این موانع می توانید هرچه سریع تر نسبت به گذشته وزن کم کنید.

یازده مانع اصلی در هنگام وزن کم کردن

به دلیل خوردن چربی های اشتباه، لاغر کردن شکم تان مشکل می شود
تحقیقات نشان داده است بدن ما با همه چربی‌ها یك جور رفتار نمی‌كند. جذب بالای چربی اشباع شده مثل چربی گوشت و لبنیات پرچرب با چربی احشایی بالا ارتباط دارد. چربی‌های اشباع نشده مثل چربی روغن زیتون، روغن كنجد، آووكادو و انواع ویژه روغن‌های اشباع نشده و چربی‌های امگا 3 موجود در گردو و ماهی و تخمه آفتابگردان خواص ضدالتهابی دارند و اگر مقدار مناسب را به بدن‌تان برسانید، هم به سلامت شما كمك می‌كند و هم جلوی اضافه وزن را می‌گیرد. در صورتی‌كه استفاده روزانه چربی‌های اشباع شده باعث افزایش جذب كالری و در نتیجه اضافه وزن می‌شود.

برای لاغر كردن شکم تان چقدر خودتان را به زحمت می‌اندازید؟
برای حذف این چربی‌ها از بدن‌تان باید ورزش را بیشتر كنید. تحقیقات نشان داده افرادی كه فعالیت‌های ورزشی فشرده و سنگین دارند، بیشتر از افرادی كه حركات سبك روزانه انجام می‌دهند، چربی شكم‌شان را آب می‌كنند. در واقع ورزش‌های سبك و غیر فشرده و بدون برنامه ورزشی خاص هیچ تغییری در سایز چربی‌های شكمی ایجاد نمی‌كند.

برای لاغر کردن شکم تان حركت درست انجام می‌دهید؟
اگر دائم در حال دراز و نشست زدن هستید، پس راه طولانی برای دست تكان دادن و خداحافظی با چربی‌ها دارید. فقط دراز و نشست تنها نمی‌تواند شكم شما را شش تكه و صاف و بری از چربی كند. حركات مكمل و تقویت‌كننده هم احتیاج است. كارشناسان ورزشی معتقدند بهترین حركت كنار تمرین دراز و نشست، تقویت عضلات كمر، لگن و ماهیچه‌های اریب است كه بخش‌های دیگر بدن را به كار می‌اندازد وهمه دست به دست هم می‌دهند تا چربی‌ها از بین بروند.

کم خوابی دلیل دیگری است که مانع لاغر شدن شکم تان می شود
اگر شما هم جزو كسانی هستید كه ساعت 2 شب تازه به تختخواب می‌روید و بعد از یك ساعت گوشی‌بازی تازه هوای خوابیدن می‌كنید، پس لطفا رویای شكم صاف را از سرتان بیرون كنید. كمر شما باریك نمی‌شود. طبق تحقیقی كه روی 70 هزار زن انجام شد، مشخص شد خانم‌هایی كه شب‌ها پنج ساعت یا كمتر می‌خوابند، 30 در صد بیشتر از خانم‌هایی با خواب هفت ساعت در شب احتمال اضافه وزن دارند. پس قبل از اینكه با رژیم و ورزش‌های آنچنانی به فكر آب كردن چربی‌ها باشید، الگوی خواب‌تان را تغییر دهید. افراد بزرگسال باید هفت تا هشت ساعت خوب بخوابند.

 استرس روی از بین بردن چربی های شکم تان تاثیر می گذارد
امتحان دارید؟با رئیستان مشكل دارید؟صورت‌حساب‌ها و قبض‌ها روی هم جمع شده؟ برای آینده فرزندتان نگرانید؟ منبع استرس‌تان هر چه باشد، این را بدانید استرس زیاد كم كردن وزن به خصوص آب كردن چربی‌های شكمی رابه تاخیر می‌اندازد. شاید یك از دلایل اضافه وزن، شما به غذاهای چرب در زمان اوج استرس باشد اما دلیل اصلی آن چیز دیگری است. وقتی استرس دارید هورمون كورتیزول در بدن‌تان ترشح می‌شود وهمین هورمون باعث می‌شود میزان جذب چربی در بدن بالا برود و سلول‌های چربی بزرگ و بزرگ‌تر شوند. پس یادتان باشد هر چه مقدار كورتیزول در بدن بیشتر باشد، شما هر روز چربی‌های احشایی بیشتری می‌بینید.

 

غذاهای آماده و فست فود مانع از بین رفتن چربی های دور شکم تان می شود
چربی شكمی با التهاب و ورم ارتباط زیادی دارد؛ پس اگر غذاهای آماده و فرآوری شده می‌خورید توانایی كم كردن چربی در بدن‌تان پایین می‌آید. غذاهای آماده و فست‌ فود سرشار از چربی‌های اشباع شده‌ای است كه باعث بیشتر شدن وزن شما و اندازه چربی‌های دور شكمی می‌شوند. غذاهای طبیعی مثل میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار پر از آنتی اكسیدان‌هایی هستند كه خواص ضدالتهابی دارند و از جمع شدن چربی‌ها در شكم جلوگیری می‌كنند. غذاها و میوه‌هایی كه فیبر دارند را در فهرست خریدتان جای دهید.

بدن‌تان شبیه سیب است؟
اگر پاهای‌تان چاق نیست و بالا تنه هم به غیر از قسمت میانی در وضعیت مناسبی است، پس شكل اندام شما سیبی است. اندام‌های سیبی كه در قسمت میانی بدن چاقی بیشتری دارد، برای لاغری باید تلاش بیشتری كنند. كارشناسان معتقدند كسانی كه اندام سیبی دارند، كاهش چربی برای‌شان سخت‌تر می‌شود. البته كم كردن سخت می‌شود اما یادتان باشد غیر ممكن نمی‌شود. فقط باید تلاش‌تان دوبرابر یك فرد معمولی با چاقی شكمی باشد.

مانع دیگر لاغر شدن شکم تان ورزش اشتباه با مكمل اشتباه است
اگر اهل ورزش‌های قدرتی هستید و عضله‌های‌تان را با قرص و داروهای مكمل بزرگ‌تر كرده‌اید، پس راه سختی برای مبارزه با چربی‌های شكمی دارید. كارشناسان ورزشی معتقدند داروهای مكمل نه تنها به شما برای لاغری كمك نمی‌كنند بلكه بعضی جاها قوز بالای قوز می‌شوند و باید تلاش اضافه‌ای برای حل مشكلاتی كه درست می‌كنند، انجام دهید. بیشتر این داروهای مكمل مشكل‌های گوارشی هم به وجود می‌آورند كه می‌تواند یكی از دلایل به وجود آمدن چربی‌های شكمی باشد.

سن‌تان بالا رفته؟
وقتی سن‌تان بالا می‌رود، بدن هم سنش بالا می‌رود. با اضافه شدن سن بدن مدل اضافه و كم شدن وزن هم عوض می‌شود. هم خانم‌ها و هم آقایان با كاهش سوخت و ساز و مبارزه با اضافه وزن مواجه می‌شوند. كارشنان به این نتیجه رسیده‌اند بدن یك زن 25 ساله خیلی زودتر از یك زن 35 ساله می‌تواند با چربی‌ها بجنگد. پس هر چه زودتر به فكر اصلاح الگوی تغذیه و البته ورزش كردن باشید. البته اگر سنی از شما گذشته ناامید نشوید. چربی‌ها در هر سنی آب می‌شوند، فقط باید تلاش‌تان بیشتر از دوران جوانی باشد.

تنبلی مانعی برای لاغر شدن شکم تان است
چربی‌ها اگر به جایی كه دارند، دل ببندند، خیلی سخت از آنجا دل می‌كنند. اگر اهل تنبلی هستید و به زور از جای‌تان تكان می‌خورید، پس خیلی هم انتظار نداشته باشید چربی‌ها از شما جدا شوند. برای خودتان برنامه روزانه متفاوتی ترسیم كنید. مثلا با یكسری كارهایی كه از قبل انجام می‌دادید، خداحافظی كنید. اگر زانوهای سالمی دارید بالا رفتن از پله‌های خانه، مترو و مكان‌های عمومی را جایگزین آسانسور و پله برقی كنید. كمتر جلوی تلویزیون و لپ‌تاپ بنشینید. گهگاهی از روی صندلی بلند شوید و به صورت ایستاده بقیه كارهای‌تان را انجام دهید. در كارهای خانه هم تغییراتی به وجود بیاورید. تمیز‌تر از قبل شوید. هر دو سه روز یك بار كل خانه را تی بكشید.

مشكل هورمونی و لاغر کردن شکم
بعضی وقت‌ها همه چیز سر جایش است. همه ارگا‌ن‌ها خوب كار می‌كنند اما یك جای كار می‌لنگد. اگر رژیم غذایی دارید، ورزش می‌كنید، خواب‌تان سر جایش است و استرس هم ندارید، پس حتما بایك دكتر متخصص داخلی مشورت كنید. یك آزمایش ساده هورمونی نشان می‌دهد مشكل كجاست. اگر مشكل از هورمون‌ها باشد، بایك درمان ساده می‌توانید به جنگ چربی‌های شكمی بروید.

 

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز