لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خانه » عمومی و متفرقه » آموزش های جالب » ایمن سازی خودرو

ایمن سازی خودرو

ایمن سازی خودرو

ایمن سازی خودرو

روشهای برای ایمن سازی خودرو و جلوگیری از دزدیده شده وسیله نقلیه

ایمن سازی خودرو

نکاتی برای پیشگیری از دزدیده شدن خودرو:

در هنگام شب، وسیله نقلیه باید در محلی پارک شود که نور کافی دارد. همچنین نباید اجازه داد که افراد متفرقه و ناشناس روی خودروی شهروندان سیستم دزدگیر نصب کنند. اتومبیل باید به دزدگیر، قفل پدال، قفل فرمان، سوئیچ مخفی و سایر لوازم تاخیری و بازدارنده مجهز باشد.

قرارگاه مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا از شهروندان خواسته که در زمان فروش اتومبیل‌شان هرگز به یک غریبه اجازه ندهند که به تنهایی پشت رُل بنشیند و آن را امتحان کند، همچنین از سپردن سوئیچ و کلید به افراد غیرمطمئن و ناشناس در هر وضعیتی نیز باید خودداری و از انتقال مسافران به مسیرهایی که اصلاً آشنایی با آن ندارند پرهیز شود.

از گذاشتن اشیاء گرانقیمت، اسناد و مدارک به ویژه مدارک خودرو و اوراق شناسائی شخصی در داخل خودرو نیز باید خودداری شود؛ چرا که اگر اسناد و مدارک خودرو را در داخل آن رها کرده و خودرو به سرقت رفت، سارق به راحتی می‌تواند خودرو را حتی در محل‌های مجاز به فروش برساند.

همچنین از پارک کردن خودرو در اماکن و خیابان‌هایی که تردد در آنها بسیار کم است باید خودداری شود و حتی الامکان و به ویژه در شب‌ها از پارک خودرو در خیابان خودداری کرده و خودرو را در پارکینگ‌های عمومی پارک کنند. همچنین باید از توقف، پارک و ترک خودرو در معابر و مکان‌هائی که شلوغ است یا تابلوی پارک ممنوع در کنار آن نصب شده خودداری شود چرا که علاوه بر ایجاد ترافیک در صورت انتقال خودرو توسط جرثقیل پلیس، شوک سرقت خودرو به مالک وارد می‌شود و بعد از آن نیز ‌باید هزینه حمل جرثقیل و جریمه نقدی به حساب اعلام شده واریز شود.

شهروندان در مواقعی که ناچار به پارک خودرو در خیابان هستند، حتما باید اتومبیل خود را به تجهیزات ایمنی تأخیری و بازدارنده مجهز و در توقف‌های کوتاه مدت و لحظه‌ای از رها کردن خودرو با در‌های قفل نشده و سوئیچ روشن، جدا خودداری کنند. در توقف‌های طولانی نیز بهتر است هرازگاهی به محل پارک خودرو سرکشی شود.

پلیس از شهروندان خواسته هنگام رفتن به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و داروخانه‌ها یا برای رساندن مصدومان به درمانگاه‌ها از قفل بودن درها و بکارگیری تجهیزات ایمنی اطمینان حاصل کنند و در غیر این صورت در اولین لحظه به محل پارک خودرو برگشته و مطمئن شوند. از پاک کردن خودرو در سطح شیب‌دار نیز باید پرهیز شود چرا که برای سارقان تا مسافتی که سطح شیب دار ادامه دارد بدون نیاز به استارت و به راحتی امکان جابجائی خودرو وجود دارد.

در صورت خرید خودروهای گرانقیمت، حتمأ باید سوئیچ یدک و سوئیچ سوم را از فروشنده تحویل گرفت و هنگام بارندگی‌های شدید یا بارش برف نیز باید بیش از حد معمول حتمأ به محل پارک خودرو سرکشی کرد. هنگام خروج از پارکینگ مجتمع یا آپارتمان خود و برای بستن در پارکینگ حتما باید خودرو را خاموش کرده و از خودرو پیاده شد و در زمان مراجعت به منزل و برای بازکردن در پارکینگ نیز باید این موضوع را رعایت کرد زیرا برخی از سارقان در کمین افرادی هستند که برای لحظه‌ای خودرو را به صورت در باز و سوئیچ روشن رها کنند. در زمان بروز نقص فنی نیز باید خودرو را به تعمیرگاه‌های مورد اعتماد برد.

قرارگاه مبارزه با سرقت همچنین هشدارهایی را برای جلوگیری از سرقت لوازم خودرو ارائه کرده و با تاکید بر اینکه ایجاد هرگونه مانع برای جلوگیری از سرقت موثر و قابل اعتنا است از شهروندان خواسته که نسبت به تقویت زاپاس بند و اهرم نگه دارنده زاپاس در زیر خودروهایی مثل پژو ۲۰۶،‌ وانت نیسان و زانتیا اقدام و از پارک کردن خودروها در جاهای تاریک و جاهایی که درختان و بوته‌ها به طور طبیعی اتومبیل‌ها را استتار می‌ کند خودداری کنند چراکه سارقان با قرار گرفتن، بین اتومبیل و شیشه‌ها و درختان خود را از دید رهگذران مخفی و از همان مکان به راحتی در خودروها را باز می‌کنند. حتی الامکان نیز باید از پیچ قفل دار و محافظت کننده روی پیچ‌های معمولی چرخ‌ها استفاده شود.

جدا کردن پانل و همراه بردن آن یکی از راه‌هایی است که موجب می‌شود سارقان کمتر به سراغ ضبط‌های بدون پانل و یا اصطلاحا خالی بروند، توصیه می شود که هنگام ترک خودرو از بسته بودن درها و بالا بودن شیشه ها نیز اطمینان حاصل شود. همچنین باید از قرار دادن اشیاء قیمتی، کیف، وجه نقد، تراول چک، اسناد و مدارک لازم از هویت و مالکیت در داخل خودرو بعد از پیاده شدن از اتومبیل پرهیز کرد.

اگر خودروی شما را دزدیدند:
ضمن حفظ خونسردی این موارد را انجام دهید:
۱)ابتدا به سیم کارت درون ردیاب زنگ زده و منتظر بمانید تا یک اس ام اس حاوی اطلاعات گوگل مپ برایتان ارسال شود سپس وارد نقشه گوگل مپ شوید و محل جدید سرقت خودرو را ملاحضه نمایید.
۲) چون احتمال استفاده نامشروع و حتی ضد امنیتی از خودرو میرود، فورا با پلیس۱۱۰ تماس گرفته و سپس به نزدیک‌ترین حوزه یا کلانتری محل مراجعه و مشخصات کامل خودرو اعم از شماره انتظامی، شماره موتور، شماره بدنه، رنگ، مدل و سیستم آن را برابر اسناد مالکیت اعلام دارید.
۳) پس از اینکه به کلانتری اطلاع دادید، سریعا اسناد و مدارک مالکیت خودرو را به همان کلانتری ارائه دهید.
۴) محل، تاریخ و ساعت دقیق سرقت را به ماموران اطلاع دهید.
۵) اسناد خودرو و یا هر سند دیگری را که داخل آن بوده است، به کلانتری اطلاع دهید.
۶) به منظور دسترسی سریع به شما، حداقل دو آدرس غیر قابل تغییر به عوامل رسیدگی کننده به پرونده ارایه دهید تا در صورت کشف خودرو، بتوانند به شما اطلاع دهند.   …. با تشکر

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز